Maškarní bál
Dne 3.3.2018 od 14 hodin v místní restauraci Říčky pořádá obec maškarní bál pro děti. Všichni jste vítáni.

Nabídka práce
Městys Ostrovačice přijme do Ostrovačického Obecního Obchodu prodavačku – zástupkyni vedoucí prodejny na plný pracovní úvazek a prodavačku na občasnou výpomoc na zkrácený úvazek (cca 5 hodin denně), nejlépe vyučenou v oboru, ale není podmínkou. Nástup je možný ihned. Zájemkyně se mohou hlásit na e-mail obchod@ostrovacice.eu nebo telefonicky na čísle 731 480 119, kde budou poskytnuty i podrobnější informace.

Poplatky za komunální odpad a ze psů

Upozorňujeme občany , že se vybírají poplatky za komunální odpad a ze psů. Poplatek za komunální odpad se platí ve výši 500,-Kč/osoba nebo nemovitost. Poplatek ze psů je 100,-Kč za prvního a 150,-Kč za každého dalšího psa. Poplatek platí držitel, který má trvalý pobyt v obci Říčky a pes je starší 3 měsíců. Splatnost obou poplatků je do 30.4.2018. Uhradit poplatky lze přímo do pokladny obecního úřadu v úřední dny pondělí a středa nebo převodem na účet obce:

Číslo účtu 28927641/0100

Komunální odpad: var. symbol 1340xx (místo xx doplníte číslo vašeho domu).

Poplatek ze psů: var. symbol 1341xx (místo xx doplníte číslo vašeho domu).

Svoz popelnic-změna termínu

Oznamujeme Vám změnu termínu svozu Směsného komunálního odpadu od 1.2.2018. Původní termín úterý - lichý týden se mění na : pondělí -sudý týden. První svoz v novém termínu proběhne dne 5.2.2018.

Historie Obce Říčky

Obec Říčky se rozkládá mezi dvěma údolími a to Bobravy z jedné strany a Říčanským potokem z druhé strany. Leží na hlavní silnici II/602 mezi Brnem a Jihlavou, v podhůří Českomoravské vrchoviny ve vzdálenosti 23 km západně od Brna.

Říčky s počtem 315 obyvatel se rozkládají na ploše 260 ha. První zmínka o naší obci (Dolní Říčky) je z roku 1358, kdy Mikeš, zvaný Šembera, zapsal Markétě, manželce svého syna, na 9 lánech v Říčkách 40 kop grošů věna. V pozdějších letech byl vybudován panský dvůr a později mlýn. V dalších letech se vystřídali různí majitelé, mezi jinými i moravský markrabí Jošt.

V letech 1773 – 1777 se začaly budovat tzv. Horní Říčky se zájezdní hospodou známou v širokém okolí, ve které se zastavovali a nocovali formani. Další podnět k rozvoji obce Říčky začal vybudováním státní silnice tzv. císařské, v letech 1783-1787. Obyvatelstvo obce převážně pracovalo v zemědělství a v pozdějších letech část občanů pracovali jako horníci v uhelných dolech v Zastávce u Brna.

V současné době převážná část občanů dojíždí za zaměstnáním do Brna. Děti z naší obce dojíždí do 1. – 5. ročníku do Základní školy v Domašově a do 6. – 9. ročníku do Základní školy v Ostrovačicích. V roce 1931 byl v Říčkách vystaven obecní dům, který byl v letech 1974-1976 znovu vybudován a do dnešní podoby přestaven v roce 2004 a 2005 a tvoří dominantu naší obce.

Další zajímavostí v naší obci je kaplička se zvoničkou, na které je umístěna deska padlým občanům 1. a 2. světové války.

ricky-1943

K sportovnímu využití pro občany slouží vybudované hřiště v roce 1957, kdy zde byl založen oddíl kopané. V roce 2003 byl rámci programu SAPARD rozšířen sportovní areál o tenisové hřiště a hřiště pro odbíjenou a dále bylo vybudováno dětské hřiště v pěkném prostředí obklopeném lesy. V rámci této akce byly v okolí vyznačeny cyklostezky a provedena úprava návsi a nad obecním úřadem vybudována internetová místnost. V obci máme obchod s potravinami a v areálu hřiště místní hospůdku.

V současné době je obec plně plynofikovaná a odkanalizovaná. Obec se stále rozšiřuje o novou výstavbu rodinných domků.

K rekreačním účelům slouží na Říčanském potoku vybudovaný rybník, zvaný Bahňák, okolní lesy ke sbírání hub a cyklostezky k zajímavým vyjížďkám po pěkném okolí.